List of Senators in Nigeria & Their Constituencies

0 Shares

The federal republic of Nigeria runs a bicameral legislature. The Senate is the upper chamber of the National Assembly of Nigeria. The National Assembly (popularly referred to as NASS) is the nation’s highest legislature, enables to make laws according to the 1999 Nigerian Constitution.

The 36 states that constitute the country are divided into 3 senatorial districts with each selecting one senator. The Federal Capital Territory, however, elects only one senator

The National assembly, therefore, consists of 109 senators. The 9th National Assembly of the Federal Republic of Nigeria is a bicameral legislature. The assembly was inaugurated on 11 June 2019 and is expected to run its course until 11 June 2023.

List of Senators in Nigeria & Their Constituencies

List of Senators in Nigeria & Their Constituencies

This article gathers a complete list of senators in Nigeria and other details such as their constituencies and parties. Read on below:

  • Abia state

The Nigerian National Assembly delegates from Abia state comprises three senators. They are:

Abia South- Senator Enyinnaya Harcourt Abaribe- PDP

Abia North- Senator Orji Uzor Kalu- APC

Abia central- Senator Theodore Ahamefule Orji- PDP

  • Adamawa state

The senators representing Adamawa are:

Adamawa Central- Senator Aishatu Dahiru Ahmed- APC

Adamawa South- Senator Binos Dauda Yaroe- PDP

Adamawa North- Senator Ishaku Elisha Cliff Abbo

  • Akwa Ibom

The Nigerian National Assembly delegates from Akwa Ibom are:

Akwa Ibom South- Sen. Akon Etim Eyakenyi- PDP

Akwa Ibom North East- Sen. Bassey Albert Akpan- PDP

  • Anambra state

The Nigerian National Assembly delegates from Adamawa are:

Anambra North- Senator Adaeze Stella Oduah- PDP

Anambra Central- Senator Ekwunife Lilian Uche- PDP

Anambra South- Senator Ifeanyi Patrick Ubah- YPP

  • Bauchi state

The National Assembly delegates from Bauchi state are:

Bauchi North- Senator Adamu Bulkachuwa- APC

Bauchi Central- Senator Halliru Dada Jika- APC

Bauchi South- Senator Lawal Yahaya Gumau- APC

  • Bayelsa state

Delegates of the National Assembly from Bayelsa are:

Bayelsa East- Senator Degi-eremienyo Wangagra- APC

Bayelsa Central- Senator Douye Diri- PDP

Bayelsa West- Senator Oborawharievwo Lawrence Ewhrudjakpo- PDP

  • Benue state

Delegates of the National Assembly from Benue state are:

Benue South- Senator Abba Patrick Moro- Benue state- PDP

Benue North-West- Senator Emmanuel Yisa Orker-jev- PDP

Benue North East- Senator Suswam Torwua Gabriel- APC

  • Borno state

Delegates of the national assembly from Benue state are:

Borno North- Senator Abubakar Kyari- APC

Borno Central- Senator Kashim Shettima- APC

Borno South- Senator Mohammed Ali Ndume- APC

  • Cross river state

Delegates of the national assembly from Cross river state are:

Cross River south- Senator Gershom Henry Bassey- PDP

Cross River North- Senator Rose okoji oko- PDP

Cross River Central- Senator Sandy Ojang Onor- PDP

  • Delta state

Delegates of the national assembly from Delta state are:

Delta South- Senator James Ebiowou Manager- PDP

Delta South- Senator Ovie Augustine Omo-Agege- APC

Delta North- Senator Peter Onyeluka Nwaoboshi- PDP

  • Ebonyi state

Ebonyi Central- Senator Joseph Obinna Ogba-PDP

Ebonyi South- Senator Micheal Ama Nnachi- PDP

Ebonyi North- Sen. Samuel Ominyi Egwu- PDP

  • Edo state

Edo Central- Sen. Clifford Akhimienmona Ordia- PDP

Edo North- Sen. Francis Asekhame Alimikhena- APC

Edo South- Sen. Matthew Aisagbonriodion Urhoghide- PDP

  • Ekiti state

Ekiti South- Sen. Adedayo Clement Adeyeye- APC

Ekiti Central- Sen. Michael Opeyemi Bamidele- APC

Ekiti North- Sen. Olubunmi Ayodeji Adetunmbi- APC

  • Enugu state

Enugu North- Sen. Chukwuka Utazi- PDP

Enugu West- Sen. Ike Ekweremadu- PDP

  • Gombe state

Gombe South- Sen. Amos Bulus Kilawangs- APC

Gombe Central- Sen. Danjuma Goje Mohammed- APC

Gombe North- Sen. Saidu Ahmed Alkali- APC

  • Imo state

Imo North- Sen. Benjamin Uwajumogu- APC

Imo East- Sen. Ezenwa Francis Onyewuchi- PDP

Imo West- Sen. Rochas Okorocha- APC

  • Jigawa state

Jigawa North West- Sen. Danladi Abdullahi Sankara- APC

Jigawa North-East- Sen. Ibrahim Hadejia- APC

Jigawa South West- Sen. Sabo Mohammed- APC

  • Kaduna state

Kaduna South- Sen. Danjuma Tella La’ah- PDP

Kaduna North- Sen. Suleiman Abdu Kwari- APC

Kaduna Central- Sen. Uba Sani- APC

  • Kano state

Kano Central- Senator Ibrahim Shekarau- APC

Kano North- Sen. Ibrahim Barau Jibrin – APC

Kano South- Sen. Kabiru Ibrahim Gaya- APC

  • Katsina state

Katsina North- Sen. Ahmad Babba-kaita- APC

Katsina South- Sen. Bello Mandiya- APC

Katsina Central- Sen. Kabir Abdullahi Barkiya- APC

  • Kebbi state

Kebbi South- Sen. Bala Ibn Na’allah- APC

Kebbi Central- Sen. Mohammad Adamu Mainasara aliero- APC

Kebbi North- Sen. Yahaya Abubakar Abdullahi- APC

  • Kogi state

Kogi East- Sen. Jibrin Isah- APC

Kogi central- Sen. Oseni Yakubu- APC

  • Kwara state

Kwara South- Sen. Ashiru Oyelola Yisa- APC

Kwara Central- Sen. Ibrahim Yahaya Oloriegbe- APC

Kwara North- Sen. Sadiq Suleiman Umar- APC

  • Lagos state

Lagos-Central- Sen. Oluremi Shade Tinubu- APC

Lagos East- Sen. Sikiru Adebayo Osinowo- APC

Lagos West- Sen. Solomon Olamilekan Adeola- APC

  • Nasarawa state

Nasarawa West- Sen. Abdullahi Adamu- APC

Nasarawa North- Sen. Godiya Akwashiki- APC

Nasarawa South- Sen. Umaru Tanko Almakura- APC

  • Niger state

Niger North- Sen. Aliyu Sabi Abdullahi- APC

Niger East-  Sen. Mohammed Sani Musa- APC

Niger South- Sen. Muhammad Enagi Bima- APC

  • Ogun State

Ogun central- Sen. Ibikunle Oyelaja Amosun- APC

Ogun East- Sen. Ramoni Olalekan Mustapha- APC

Ogun West- Sen. Tolulope Akinremi Odebiyi- APC

  • Ondo state

Ondo Central- Sen. Ayo Patrick Akinyelure- PDP

Ondo South- Sen. Nicholas Olubukola Tofowomo- PDP

Ondo North- Sen. Robert Ajayi Boroffice- APC

  • Osun state

Osun West- Sen. Adelere Adeyemi Oriolowo- APC

Osun East- Sen. Francis Adenigba Fadahunsi- APC

Osun Central- Sen. Surajudeen Ajibola Basiru- APC

  • Oyo state

Oyo South- Sen. Ademola Kola Balogun- PDP

Oyo North- Sen. Buhari Abdulfatai Omotayo- APC

Oyo Central- Sen. Teslim Kolawale Folarin- APC

  • Plateau state

Plateau Central- Sen. Hezekiah Ayuba Dimka- APC

Plateau South- Sen. Ignatius Datong Longjan- APC

Plateau North- Sen. Istifanus Dung Gyang- PDP

  • Rivers state

Rivers South-East- Sen. Barinada Barry Mpigi – PDP

Rivers West- Sen. Betty Apiafi- PDP

Rivers East- Sen. George Thompson Sekibo- PDP

  • Sokoto state

Sokoto East- Sen. Abdullahi Gobir- APC

Sokoto North- Sen. Aliyu Magatakarda Wamakko- APC

  • Taraba state

Taraba South- Sen. Emmanuel Bwacha- PDP

Taraba North- Sen. Shuaibu Isa Lau- PDP

  • Yobe state

Yobe North- Sen. Ahmad Ibrahim Lawan- APC

Yobe East- Sen. Ibrahim Gaidam- APC

Yobe South- Sen. Ibrahim Mohammed Bomai- APC

  • Zamfara state

Zamfara Central- Sen. Hassan Mohammed Gusau- PDP

  • FCT

Federal Capital Territory- Sen. Aduda Philip Tanimu- PDP

300x250 (3)



0 Shares

Leave a Reply

error: Content is Read-Only!!